Miasto Braniewo BAZYLIKA MNIEJSZA PW. ŚW. KATARZYNY Bazylika Mniejsza pw. św. Katarzyny to monumentalna budowla gotycka, stanowiąca jeden z najpiękniejszych kościołów na Warmii. Wzniesiona w latach 1343-1442. Niestety na skutek działań wojennych w roku 1945 świątynia została prawie doszczętnie zniszczona i z murów obwiednich zachowała się w całości jedynie strona południowa, nieznaczna część …
PARK MIEJSKIEGO OŚRODKA SPORTU I REKREACJI Park Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji to kompleks różnorodnych stref rekreacyjno-wypoczynkowych zlokalizowany na terenie dawnego „Stada Ogierów” w Braniewie. Swoją formą architektoniczną nawiązuje do przedwojennych majątków ukierunkowanych na hodowlę koni. To w tym miejscu w otoczeniu przepięknego parku z licznymi alejkami spacerowymi wyposażonymi w bogatą …
AMFITEATR MIEJSKI Amfiteatr miejski – to charakterystyczne miejsce Braniewa, będącego pierwszą stolicą Warmii. Obiekt został zbudowany w 1974 roku w miejscu dawnej fosy obok murów obronnych miasta wraz z Wieżą Klesza oraz Basztą Młyna Kieratowego. Będąc w amfiteatrze warto odwiedzić mieszczące się nieopodal Muzeum Ziemi Braniewskiej w dawnym Liceum Hozjanum. …
Gmina Braniewo PORT MORSKI NOWA PASŁĘKA Port morski Nowa Pasłęka – to niewielki port znajdujący się przy miejscowości Ujście, co stanowi ciekawostkę ponieważ większość błędnie kojarzy nazwę z wsią Nowa Pasłęka, która położona jest nieopodal. Port umiejscowiony jest nad ujściem rzeki Pasłęka do Zalewu Wiślanego. Port powstał …
KOŚCIÓŁ W ŻELAZNEJ GÓRZE Kościół w Żelaznej Górze – jest to parafia rzymskokatolicka, co ciekawe parafia w Żelaznej Górze funkcjonuje już od 1390, jednak sam Kościół pw. Świętej Rodziny budowany był etapami od XIV do XVIII wieku kiedy dobudowano drewnianą wieżę. W okresie reformacji (XVI wiek) świątynia stała się kościołem …
CERKIEW W PĘCISZEWIE Cerkiew w Pęciszewie – parafia w Pęciszewie pw. św. Włodzimierza i Olgi jest parafią greckokatolicką. Msze odprawiane są w niej zgodnie z rytem bizantyjskim,obrządkiem bizantyjskim. Obrządek ten jest stosowany zarówno w cerkwiach prawosławnych jak i greckokatolickich i mimo, iż liturgia może być odprawiana w języku narodowym to w przypadku narodów słowiańskich przyjęło się odprawianie mszy w języku cerkiewnosłowiańskim. …
Gmina Frombork RYNEK MIEJSKI WE FROMBORKU Rynek Miejski we Fromborku to centralny punkt tego atrakcyjnego turystycznie miasteczka, w którym żył, pracował i zmarł słynny polski astronom – Mikołaj Kopernik.Forma tego miejsca nawiązuje do układu słonecznego, gdzie centralni umieszczona fontann symbolizuje słońce, wokół którego z czarnej kostki granitowej ułożono linie przypominające orbity. Na każdej z orbit …
WZGÓRZE KATEDRALNE Wzgórze Katedralne to charakterystyczne i często odwiedzane przez turystów miejsce we Fromborku. Stanowi je kompleks budowli średniowiecznej architektury, gdzie najstarszą z nich jest Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła wybudowana w stylu gotyckim. W jej wnętrzu oprócz przepięknych naw czy ołtarzy, od maja …
PORT WE FROMBORKU Port we Fromborku to niewielki port morski nad Zalewem Wiślanym w północnej części miasteczka. W swoim założeniu stanowi bazę dla floty rybackiej oraz posiada nadbrzeże dla jachtów. Dodatkowo jest przystankiem dla statków żeglugi pasażerskiej, kursujących po Zalewie Wiślanym, w tym dla komunikacji promowej do Krynicy Morskiej …
Gmina Lelkowo JEZIORO GŁĘBOCKIE Jezioro Głębockie – nie wiemy czy w powiecie braniewskim znajdzie się ktoś kto powie jezioro Głębockie – raczej mówi się tu o jeziorze Głębock. Jest to miejsce wyjątkowo atrakcyjne turystycznie, duże jezioro stanowi świetne miejsce do wodnej rekreacji, popływania kajakiem czy …
PARAFIA ŚW. BARTŁOMIEJA W DĘBOWCU Parafia św. Bartłomieja w Dębowcu – historia parafii sięga XIV wieku, jednak niestety do chwili obecnej w miejscu dzisiejszej świątyni stoi już czwarty kościół – świątynię dotknęły bowiem trzy pożary. W dzisiejszym kształcie kościół powstawał od roku 1824 do 1857. Obecnie możemy podziwiać …
SZKOŁA W ZAGAJACH Szkoła w Zagajach – dawny Dwór z XXw. – konkretnie z 1925roku, obecnie szkoła podstawowa. Budynek o charakterze neobarokowym. Pałac na- leżał do rodziny von Steegen, która jak podają źródła zamówiła piece z fabryki Wendla – była to kaflarnia do 1944 roku mieszcząca się w Braniewie tworzyła piękne kopie pieców barokowych …
Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki
ul. Mazurska 30
14-105 Łukta
tel./fax: 89 647 57 45
kom.: 795 409 827, kom.: 728 426 896
e-mail: leader@frrl.org.pl
Biuro czynne: poniedziałek – piątek w godzinach 7.00 – 15.00
Kontakt