KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-METODYSTYCZNY W DĄBRÓWNIE
Podczas wizyty w Dąbrównie koniecznie trzeba zobaczyć XIV-wieczny kościół. Budowla stanowi świadectwo architektury gotyckiej z późniejszymi przekształceniami.
W kościele znajdziemy XVI i XVII wieczne płyty nagrobne rodziny Oelsnitzów i Finckensteinów, którzy byli ówczesnymi właścicielami Dąbrówna. Ciekawym wyposażeniem kościoła jest barokowa, bogato polichromowana loża kolatorska rodu Finckensteinów z 1724 r., znajdująca się nad wejściem do zakrystii. Loża posiadała oddzielne, zewnętrzne wejście zwieńczone kartuszem herbu rodziny, aby wyróżniać fundatorów kościoła wśród innych parafian.
Strop nawy pokrywa barokowa polichromia z XVII i XVIII w. ze scenami: Chrzest w Jordanie, Ostatnia Wieczerza, Pascha oraz postacie proroków i alegorie cnót.
Dużą uwagę zwraca również podwieszana, ruchoma XVII-wieczna figura drewnianego anioła chrzcielnego. Takie uskrzydlone postacie anielskie, stawiano na posadzce kościoła lub podwieszano pod stropem w pobliżu ołtarza. Anioły chrzcielne zazwyczaj mają wyciągniętą do przodu rękę z niewielką misą, w której umieszczano brązowe naczynie na wodę chrzcielną. Podczas chrztu anioł opuszczany był na tyle, by umożliwić przeprowadzenie obrzędu, po czym ponownie podciągano go pod strop. Kościół otoczony jest fragmentem średniowiecznego muru obronnego, jego częścią była baszta, a obecnie jest tam dzwonnica.