Wyszukaj na stronie
 Leader Fundacja Rozwoju Regionalnego Łukty

Wizyta studyjna w Portugalii- dzień piąty

Strona główna » Aktualności » Wizyta studyjna w Portugalii- dzień piąty
Wizyta studyjna w Portugalii- dzień piąty

W OGRODACH SPOŁECZNYCH PROJEKTU SEED Z GAL INTERIOR DO ALGARVE CENTRAL I STOWARZYSZENIEM IN LOCO (V DZIEŃ WIZYTY STUDYJNEJ W PORTUGALII)
Wizytę studyjną w piątek, 19 maja, rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Eksperymentów Rolniczych Tavira (CEAT) – wyjątkowej przestrzeni rolno-środowiskowej, położonej w samym sercu miasta Tavira. Przed kilkoma laty Regionalna Dyrekcja Rolnictwa i Rybołówstwa Algarve (DRAP Algarve) rozpoczęła opracowywanie zintegrowanego projektu rehabilitacji i zrównoważonego rozwoju CEAT oraz sieci innowacji ogłoszonej przez portugalskie Ministerstwo Rolnictwa w ramach inicjatywy „Zrównoważona żywność”. Priorytetem projektu była konieczność ustanowienia partnerstwa różnych podmiotów, stworzenie lokalnej i regionalnej struktury powiązań w celu promowania diety śródziemnomorskiej i lokalnych produktów. Gmina Tavira, CCDR Algarve, Uniwersytet Algarve, Regionalna Dyrekcja Kultury Algarve, Stowarzyszenie In Loco oraz GAL Interior do Algarve Central i inne organizacje podjęły wyzwanie powołania komitetu sterującego tego partnerstwa.
Centrum Eksperymentów Rolniczych Tavira zajmuje się m.in. ampelografią (nauką o winoroślach, ich klasyfikacją i opisywaniem, we współczesnym świecie wykorzystującą także badania molekularne DNA) oraz utrzymaniem i rozszerzaniem istniejących kolekcji roślin. Mogliśmy zobaczyć obszary upraw pomarańczy, drzew figowych i chleba świętojańskiego oraz różnych odmian winogron. Szczególną uwagę uczestników wizyty zwrócił ogród miejski, znajdujący się na działce tuż przy budynku Centrum. Przestrzeń ta, w porozumieniu z Gminą Tavira oraz przy wsparciu lokalnej grupy działania (GAL), stanowi teren, w którym mieszkańcy mogą uprawiać warzywa i owoce na własny użytek, wspierając tym samym domowy budżet. Inicjatywa odpowiedziała na potrzeby lokalnej społeczności w czasie kryzysu związanego z pandemią i jest kontynuowana po dzisiejszy dzień.
Przed południem odwiedziliśmy także największy w miejscowości targ miejski – Mercado Municipal de Tavira. To tu codziennie od wczesnych godzin porannych odbywa się sprzedaż świeżych owoców morza hurtownikom i do pobliskich restauracji. Targ wypełniają również stanowiska z lokalnymi przetworami, owocami i warzywami, przyprawami, czy też np. kwiatami. Tuż przy targu mogliśmy zaobserwować pracę szefa kuchni, który w zakupionym przy wsparciu GAL food tracku, przygotowywał potrawy kuchni śródziemnomorskiej.
Przykłady wsparcia z interwencji LEADER zostały nam przedstawione także w kolejnym odwiedzanym miejscu – rodzinnym Hotelu Rural Quinta do Marco. Miejsce to działa na zasadzie rozbudowanej agroturystyki z pełnym zapleczem gastronomicznym (na uznanie zasługuje tu Szef Kuchni, który na obiad zaproponował nam pyszne lokalne potrawy) i rekreacyjnym. Oprócz otaczającej natury, widocznych drzew owocowych i występujących na terenie hotelu zwierząt hodowlanych, infrastruktura obiektu (w tym basen, taras widokowy, ogród, ścieżki i parking) została specjalnie zaprojektowana w celu zapewnienia jak najlepszych wrażeń odwiedzającym. Dzięki doskonałemu dojazdowi hotel pozwala klientom cieszyć się otaczającym spokojem lub szybko dotrzeć do najbliższych plaż.
Podsumowanie tego bogatego w doznania, rozmowy i inspiracje dnia, nastąpiło późnym popołudniem w siedzibie Stowarzyszenia In Loco i lokalnej grupy działania GAL Interior do Algarve Central. Stowarzyszenie powstało już w 1988 roku i od tamtej pory prężnie działa na rzecz lokalnej społeczności (skupiając się m.in. na potrzebach dzieci i młodzieży) oraz pracuje nad zrównoważonym rozwojem regionu. Organizacja prowadzi także centrum integracji społecznej, sklep z rękodziełem i lokalnymi produktami oraz eksperymentalny miejski ogród, w którym poczęstowano nas kolejnymi pysznymi wyrobami.


Zobacz również
Wątki z tej kategorii

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz pomocy? Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki
ul. Mazurska 30
14-105 Łukta

tel./fax: 89 647 57 45
kom.: 795 409 827, kom.: 728 426 896
e-mail: leader@frrl.org.pl

Biuro czynne: poniedziałek – piątek w godzinach 7.00 – 15.00

Kontakt
Gminy w LGD
Zapoznaj się z gminami w naszym stowarzyszeniu
Eyropejski Fundusz Rolny
Wyjście
Przewiń na górę